piątek, 24 maja 2013

Kosmetyki - pudry i kredki

Pudry mają za zadanie: zabezpieczyć skórę przed szkodliwymi wpływami warunków atmosferycznych (np. przed słońcem, ostrym wiatrem), chłonąć nadmiernie* wydzielający się pot i maskować drobne braki skóry. Pudry są mieszaniną wielu sproszkowanych składników i zawierają: tlenek cynku, stearynian cynku, magnezu i tytanu, skrobię pszenną i ryżową oraz barwniki i składniki zapachowe. Niektóre firmy produkują obecnie bardzo drobno sproszkowane pudry, które pokrywają twarz delikatną warstwą i dają naturalny, świeży wygląd.


Puder prasowany jest to puder sypki, sprasowany w postaci krążka. Puder ten jest wygodny w użyciu, gdyż nie rozsypuje się.

Puder w kremie łączy cechy pudru i kremu. Stosowanie pudru w kremie ma na celu tuszowanie drobnych wad skóry. Rozprowadza się go cienką warstwą na skórze. Pudry w kremie są obecnie szeroko stosowane, najczęściej pod makijaż.

Zadaniem pomadek do warg jest nadanie ustom świeżej barwy oraz chronienie przed ich wysuszeniem. W skład kredek do ust wchodzą woski i tłuszcze, odpowiednie barwniki i inne składniki,

Kredki do ust często są przyczyną uczuleniowych odczynów w obrębie czerwieni warg. Powodem takiego uczulenia mogą być zarówno tłuszcze, które wchodzą w ich skład, jak też barwniki i olejki zapachowe. Najbardziej szkodliwe pod tym względem są kredki suche, trudno ścierające się oraz kredki płynne, które nakłada się pędzelkiem na wargi.

Jeśli po zastosowaniu kredki wargi pieką lub swędzą, nie należy jej dalej stosować.

Kredki bezbarwne, które mają taką samą osnowę jak kredki barwne, stosuje się przy pierzchnięciu warg.

Róże są to barwniki do policzków. Róże tłuste mają charakter pasty lub kremu z dodatkiem barwników. Róż tłusty produkowany jest w różnych odcieniach od pomarańczowego do ciemnoczerwonego. Nadaje się do użytku dla osób o cerze, normalnej i suchej. Aby uzyskać dobry wynik kosmetyczny, róż należy rozcierać na policzkach umiejętnie, cienką warstwą. Róż tłusty usuwa się wodą i mydłem albo tłuszczowym zmywaczem. Wieczorem przed spaniem należy róż zmyć, gdyż zbyt długa styczność ze składnikami różu może wywołać podrażnienie skóry.

Róż suchy jest pudrem prasowanym i odpowiednio barwionym. Ma on działanie osłaniające, ale i wysuszające, nadaje się więc przede wszystkim do skóry tłustej. Róż zmywa się ciepłą wodą i mydłem albo zmywaczem tłuszczowym.

Zarówno róże tłuste, jak i suche mogą wywoływać odczyny uczuleniowe w skórze. Jeśli po zastosowaniu różu występuje uczucie swędzenia lub pieczenia, należy natychmiast go zmyć i przerwać dalsze jego stosowanie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz